בואו ניתן דוגמא אישית

ילדינו לא נולדו עם מסכים, הם למדו איך להשתמש בהם מאיתנו ההורים. לכן אנו ההורים הראשונים שצריכים לאמץ אורח חיים מאוזן בין צריכת מדיה לבין חיים פיזיים.
כולנו מכירים את ההורים שמדברים בטלפון בגינה הציבורית, בג'ימבורי, ברחוב בעוד ילדם בן ה-3 עושה ככל יכולתו על מנת לקבל קצת יחס.
ביננו, רובינו מכירים אותם באופן אישי כאשר אנחנו משיבים לשיחת עבודה, שולחים מייל, הודעת טקסט קצרה בעוד ילדנו מנסים להתחרות עם המכשיר על תשומת הלב שלנו.

אז מה עושים? מאזנים:

 1. כאשר ילדינו בסביבה בואו נשתמש במדיה בצורה שהיינו רוצים שילדינו השתמשו בה
  • תרחיקו את המכשירים הניידים משולחן האוכל.
  • סיגרו את הטלווזיה אם לא מסתכלים בה.
  • בעת משחק או שיחה סיגרו את המכשיר או השתיקו אותו ותיהיו כל כולכם בהוויה המשפחתית.
 2. אמצו הרגלים בריאים ,הגבילו את זמן השימוש במדיה עבורכם ועבור ילדיכם ועמדו בו. ניתן להגדיר זמן שימוש יומי או שבועי אשר עמידה בו תזכה במתנה משפחתית כמו ביקור בגן החיות, לונה פארק או בים. ואילו חריגה ממנו תגרע מזמן השימוש של השבוע שאחריו. מנגנון זה יאפשר גמישות בחשיפה ויכולת לקבלת החלטות מושכלת לשימוש.
 3. צרכו את המדיה ביחד. בזמנים שהחלטתם לצרוך מדיה עשו זאת יחדיו : צפו בתוכניות, שחקו בקונסולה עם ילדיכם. הראו מעורבות, תשאלו מה הם רואים,  מה הם מבינים, שתפו את הערכים שאתם רוצים שיפיקו מצפייה או משחק והשוו אותם לדוגמאות בחיי היום יום. עבור ילדים גדולים יותר,שתפו תכנים בדיחות מצחיקות בפייסבוק,סרטון נחמד וכד.
 4. צרו רשימת פעילויות שניתן לעשות כשמשעמם, שתפו את ילדיכם בהכנת הרשימה ופנו אליה לפני שהחלטתם לפנות למסכים.
 5. הציבו בסמוך לטלווזיה/למחשב משחק קופסא אהוב או כדור שיזכיר לכם שאפשר ורצוי לפנות לפעילויות משותפות שאינן כוללות שימוש במסכים.
 6. הציבו גבולות בין זמן עבודה לזמן משפחה. הזמינות שמאפשרת לנו הטכנולוגיה טישטשה את הגבולות בין זמן עבודה לזמן משפחה ואפילו זמן לעצמנו. הציבו את הגבולות מחדש ועמדו בהם.

יצירת האיזון תאפשר לנו להינות מכל העולמות: יעילות בזמן עבודה, הקשבה ומעורבות בזמן משפחה, וללא נקיפות מצפון בזמן שלנו לעצמינו.

השארת תגובה